Rychlý kontakt
Jarmila a Bořivoj Windovi
tel.:
724 302 713
607 893 904
588 881 733
e-mail:
borek.wind@seznam.cz
REZERVACEhttp://www.nasehory.cz/admin/files/vylety/1070/full_foto2_ico_nasehory.jpg

Turistika

 

Trasy ze Starého města pod Sněžníkem

Zdejší horská krajina je ideálním místem pro turistické vycházky přírodou i namáhavější výstupy. Objevíte zde celou řadu dobře značených turistických tras, z nichž některé zdolávají značné výškové rozdíly.

Staré Město pod Sněžníkem, osada založena horníky kolem roku 1300 pod názvem Goldek. Ve 14. století se zde dolovalo stříbro, začátkem 17. století na Stříbrném vrchu měď. V 1. polovině 19. století zde byla zahájena těžba tuhy a průmyslová lnářská výroba. V místě ubytovací a stravovací kapacity a stanice Horské služby. Vlakové a autobusové spojení.

Dominantou Staroměstska je Králický Sněžník. Pokud se chcete dostat až na vrchol, vydejte se ze Starého Města nejprve po modré značce po pláních mírným stoupáním do Stříbrnic (dnes rekreační osada, připomínaná však již r.1325). Odtud stálým stoupáním přes místa výhledů ke kapličce, která byla v roce 2005 péčí Státních lesů restaurována do původní podoby, odkud pokračujeme souběžně s červenou značkou okolo Adélina pramene do sedla pod Králickým Sněžníkem (celkem 10,2 km). Zde můžeme pokračovat 2 km po červené značce k pramenu Moravy a na vrchol Králického Sněžníku (1423 m n.m.), kde se stýká historická hranice Čech, Moravy a Polského Kladska. Ledová období zde zanechala na úbočí mocné vrstvy sutě, u Vlaštovčích kamenů Kamenné moře. Květena odpovídá typu alpinských holí. Jesenický endemit, zvonek vousatý (Campanula barbata) zde má nejzápadnější místa výskytu. Dříve zde stával vyhledávaný horský hotel, který byl z nepochopitelných důvodů zbourán majitelem, kterým byly restaurace a jídelny. Jsou zde jen zbytky sklepení. Opodál je plastika slona, kterou sem prý v období mezi válkami vynesli z recese brněnští studenti.

Odtud se vrátíme zpět do Sedýlka pod Králickým Sněžníkem (2 km) po červené značce k Adélinu prameni (1,4 km) a dále po žluté značce k chatě Návrší (900 m), kde je občerstvení a ubytování. Pro zimní období je zde lyžařský vlek. Čekají nás tu nádherné výhledy na Staroměstskou kotlinu a na hlavní hřeben Hrubého Jeseníku. Dále projdeme osadou Stříbrnice, mineme pevnůstky pod Štvanicí, projdeme rekreační a lyžařskou osadou Hynčice pod Sušinou a konec naší cesty bude v Chrasticích, kde je autobusové a vlakové spojení (11,3 km).

Dalekými výhledy se také vyznačují turistické cesty ze Starého Města po zelené značce (7,5 km) na Paprsek (1007 m n.m.), ubytování a stravování, nebo po modré značce do Branné (6 km).

Pokud se chcete dostat do Ramzové začněte u zotavovny u Starého Města, zelená značka vede kolem úpravny grafitu u osady Malé Vrbno a dále lze pokračovat po modré značce překrásným údolím Adamovského potoka přes lyžařské a rekreační středisko Petříkov (8,5 km), odkud se po červené značce (2 km) dostaneme až do Ramzové, odsud je autobusové a železniční spojení.

 

 

Novinky
Více


Podpořili nás


Cyklisté jsou vítáni
Cyklisté vítáni
© 2012 Kralická chata